wtorek, 15 września 2015

Kodeks przedszkolaka i dyżurni

Kolejnymi elementami występującymi w planie daltońskim, o którym pisałam TU, są kodeks zachowania i plan dyżurów klasowych.


Kontrakt grupy:

Ważne, żeby zasady były jasne.
Najlepiej ograniczyć je do max 10 sztuk (w młodszych grupach nawet do 5), więcej może być kłopotliwe do zapamiętania ;)
Najlepiej formułować je w sposób pozytywny, czyli "Zachowujemy się cicho", zamiast "Nie krzyczymy". (U nas pojawił sie jeden inny komunikat: sprawa dla nas istotna i stąd mocne NIE)
Można, a nawet warto je zwizualizować obrazem.
Kodeks muszą podpisać wszyscy, zasady obowiązują też Nauczycieli.

Plan dyżurów:

 Ponieważ w planie daltońskim naczelne zasady to odpowiedzialność i samodzielność, przydzielamy dyżury do tych czynności, które naszym zdaniem są istotne w życiu naszej społeczności.
My ograniczyłyśmy się do podziału na pomieszczenia, z których korzystamy, ale równie dobrze można wydzielić dyżurnych od konkretnych spraw np. od podlewania kwiatów, zasuwania krzeseł, rozkładania zastawy stołowej etc.

Dodatkowo mamy medale, przywieszki, które dzieci noszą w ciągu dnia, wyróżniając się od innych dzieci. To bardzo dumna rola.
Wszelkie obrazki znalezione w sieci :)

A.K-K

2 komentarze:

  1. jak widzę, to ten cały plan daltoński, póki co nie różni się niczym od standardowych elementów przedszkolnej rzeczywistości :) i bez planu daltońskiego ustala się w grupach kodeks i przydziela dyżury ;) czekam na kolejne jego etapy, być może mnie czymś zaskoczą ;)

    OdpowiedzUsuń