Oto mój scenariusz na ten dzień: może komuś się przyda:
SCENARIUSZ
ZAJĘĆ Z OKAZJI DNIA KROPKI 15 WRZEŚNIA
Można
poprosić, by tego dnia dzieci miały ubrania w groszki, kropki, etc.
Cele
ogólne:
Budzenie wiary dzieci we własne możliwości.
Rozwijanie kreatywności dzieci.
Budzenie wiary dzieci we własne możliwości.
Rozwijanie kreatywności dzieci.
Cele szczegółowe:
Reaguje na zmiany tempa w muzyce
Czerpie radość ze wspólnych zabaw
Tańczy przy muzyce
Słucha/ogląda opowiadanie i wypowiada się na temat jego treści
Tworzy pracę plastyczną wykorzystując dostępne materiały
Przebieg
zajęć:
1.Powitanie
wszystkich Przedszkolaków. Machają do pani dzieci, które mają
dzisiaj dobry humor, które mają kropeczki na swoim ubraniu, które
lubią się bawić, etc.
-
Obejrzenie bajki o dziewczynce Vashti lub przeczytanie ilustrowanego opowiadania Peter’a H. Reynolds. Krótka rozmowa nt. Opowiadania.
-
streszczamy historię z dziećmi, szukamy przesłania
-
dzieci odpowiadają na pytanie „Co to jest talent?”
-
dzieci odpowiadają na pytanie „Jaki mam talent?”
Streszczenie:
Vashti
jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje
możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić
siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi
malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka
cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do
dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”.
Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić
klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i
zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i
zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy
Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją
kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa,
że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i
wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi
namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni.
Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z
malowaniem kropek.
Malowanie
pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała
nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek.
Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie,
a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła
małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na
obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on
nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie
zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła by coś szybko
narysował. Narysował to, co potrafił - zygzak. Vashti popatrzyła
na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła
na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje
dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki
mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i
odwagę.
3.
Nauczyciel mówi: Dziś jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest
to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Za wszystkie zabawy,
które dziś przeprowadzimy będziecie dostawać PIEGI. Kto zbierze
najwięcej, jest mistrzem kreatywności i otwartej głowy.
(UWAGA:
Dajemy wszystkim zawsze kropki, ponieważ chodzi o wzbudzenie
motywacji i poczucia wartości u dzieci. Na koniec każdy zostaje
okrzyknięty zwycięzcą. Piegi mogą być wyciętymi dużymi
kropkami lub można rysować piegi dzieciom kredką do oczu/malowania
twarzy.)
4.
Nauka piosenki „Biedroneczki są w kropeczki”
Uskarżał
się mały muchomor,
Pod brzózką się tuląc do mamy,
Dlaczego, choć piękny rzekomo,
Czerwony kapelusz ma w plamy.
Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie,
U motylka plamek kilka służy ku ozdobie,
W drobne cętki storczyk giętki liliowe tuli płatki,
Ty mój grzybku też masz łatki i śliczny kapelusik,
Więc niech wcale cię nie smuci ten drobny biały rzucik.
Marysia błękitne ma oczy,
A w bródce dołeczek uroczy,
Lecz w sercu ma smutek po brzegi,
Bo nosek Marysi jest w piegi.
Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie,
U motylka plamek kilka służy ku ozdobie,
W drobne cętki storczyk giętki liliowe tuli płatki,
Bo na kropki widać moda,
więc trzeba dojść do wniosku,
Że w tym właśnie jest uroda, że piegi są na nosku.
Pod brzózką się tuląc do mamy,
Dlaczego, choć piękny rzekomo,
Czerwony kapelusz ma w plamy.
Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie,
U motylka plamek kilka służy ku ozdobie,
W drobne cętki storczyk giętki liliowe tuli płatki,
Ty mój grzybku też masz łatki i śliczny kapelusik,
Więc niech wcale cię nie smuci ten drobny biały rzucik.
Marysia błękitne ma oczy,
A w bródce dołeczek uroczy,
Lecz w sercu ma smutek po brzegi,
Bo nosek Marysi jest w piegi.
Biedroneczki są w kropeczki i to chwalą sobie,
U motylka plamek kilka służy ku ozdobie,
W drobne cętki storczyk giętki liliowe tuli płatki,
Bo na kropki widać moda,
więc trzeba dojść do wniosku,
Że w tym właśnie jest uroda, że piegi są na nosku.
Po
kilkakrotnym zaśpiewaniu dzieci otrzymują piega/kropkę.
5.
Zabawa ruchowa przy piosence „Kropka”.
Muzyka
gra, gdy ją zatrzymujemy dzieci muszą udawać zwierzęta wymyślone
przez nauczyciela.
Rozdajemy piegi dzieciom.
6.
Zabawy z chustą.
-
podrzucanie piłeczek tak, żeby nie spadły
-
podrzucanie tak, żeby wpadły do otworu
-
sałatka owocowa – wymieniają się konkretne kolory miejscami
-
falowanie lekko, falowanie mocno
-
zawijanie dzieci w chustę, tzw. naleśnik
Rozdajemy piegi dzieciom.
7.
Zabawy z hula hopem.
-
dzieci w parach trzymają hula hop obiema dłońmi, przesuwają hula hop w dłoniach w prawą stronę, na sygnał „kropka” zmieniają kierunek przesuwania hula hop, zmian dokonujemy kilka razy, coraz szybciej
-
wskakiwanie i wyskakiwanie do hula hop: obunóż, na lewej/prawej nodze,
-
chodzenie wokół hula hop, na sygnał „kropka” zmiana kierunku; dzieci chodzą pojedyńczo
-
w parach: dwoje dzieci stoi wokół hula hop, na sygnał „kropka” jak najszybciej wskakują do środka
-
turlanie hula hop
-
kręcenie wokół bioder, na ręce, etc
Rozdajemy
dzieciom piegi.
8.
Praca plastyczna z wierszem/Praca swobodna
Nauczyciel
czyta dzieciom wiersz, następnie dzieci dostają kolorowankę
biedronki do wykropkowania farbą, plasteliną, krepiną, materiał
do wyboru.
Po
pracy rozdajemy dzieciom piegi.
Lub:
Dajemy
dzieciom kartki w kształcie kropki i dajemy temat „Mój talent”/
Moja ulubiona rzecz do malowania.
Po
pracy rozdajemy dzieciom piegi.
Lub każdy inny pomysł na pracę plastyczną :)
9.
Wiersz masażyk na zakończenie.
List do babci
Kochana
babciu(Piszemy
palcem na plecach dziecka).
KROPKA(naciskamy plecy w jednym miejscu)
Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
KROPKA.
Kotek chodzi (kroczymy palcami).
kotek skacze („skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
kotek drapie (delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
kotek chrapie (opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
I choć straszny z niego psotek (łaskoczemy dziecko po plecach)
bardzo fajny ten mój kotek(przytulamy dziecko).
KROPKA(naciskamy plecy w jednym miejscu)
Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
KROPKA.
Kotek chodzi (kroczymy palcami).
kotek skacze („skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
kotek drapie (delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
kotek chrapie (opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
I choć straszny z niego psotek (łaskoczemy dziecko po plecach)
bardzo fajny ten mój kotek(przytulamy dziecko).
Rozdajemy
dzieciom piegi.
-
Liczymy, ile piegów dzieci dostały. Wszyscy powinni mieć po tyle samo. Nauczyciel gratuluje dzieciom wyników oraz wręcza dyplomy.
My bawiliśmy się tak :)
Tu garść inspiracji na Pinterest
i inne:
Jak Wy spędziliście ten czas u Was?
A.K-K